tr_TR
en
off
Mobile View
Desktop View


       > Kültürel Detaylar 
        > Turizm Aktiviteleri 
          > Gezilecek Yerler 
           
>  Fotoğraf Albümü 
              >  Adıyaman Tanıtım Filmi 

                          >Nemrut Dağı

                 > Menzil köyü

                  > Tarihçe

Kare Kare Adıyaman

PreviousNext
PreviousNext

Sample Picture 1

1121
Adiyaman Home
karekareadıyaman, adiyaman, nemrut, menzil, cendereköprüsü, adıyamanpiknikalanları, adiyamanmesirealanları, adiyamanturistlikyerler, adiyamanspor, elsanatlari, halkoyunlari, adiyamankültürü, yemekler, adiyamantarihi, adiyamantanitimfilmi, karekareadiyaman,

Genel Bilgiler 

Adıyaman, Güneydoğuanadolu Bölgesinin Batısında Akdeniz Bölgesiyle birleşen noktada yer alır. Adıyaman ilinin Kuzeyinde Malatya,  Batısında Kahramanmaraş, Güneybatısında Gaziantep, Güneydoğusunda Şanlıurfa ve Doğusunda da Atatürk Barajı göeti ile sonlanır.

Merkez ilçe dahil 9 ilçesi ile 406 köyü bulunmaktadır. İlçeleri Merkez, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut ilçeleridir. Adıyaman ili 370 25' ile 380 11' kuzey enlemi, 370 ve 390 doğu boylamı arasında yer alır. Adıyaman ilinin yüzölçümü 7 614 km2 , göller ile 7.871 km2 olup, deniz sevyesinden yüksekliği de 669 m dir.

Yüzölçümü : 7614 km2

Nüfus : 810.260

Trafik Kodu : 02

İLÇELER :

Adıyaman Merkez : 
Kuzeyinde Çelikhan, doğusunda Kahta, güneydoğusunda Samsat ve Atatürk Baraj göleti ile güneyinde Fırat nehri, batısında da Besni İlçesi ile Tut İlçesi yer alır.
Yüz ölçümü 1702 Km, deniz sevyesinden yüksekliği ise 669 m.’dir.

Adıyaman daha önceleri sadece kale ( Hısn-ı Mansur Kalesi ) ve çevresinde konumlanmışken, il merkezi olduğu 1954 yılından itibaren süratle gelişmiştir.
 
İlçe merkezinin kuzeyi dağlık, güneyi ise ovalıktır. Ova, güneydeki Fırat Nehri ve Atatürk Barajı göleti kıyısına kadar devam eder. İlin ve Merkez İlçenin birkaç kilometre kuzeyinden itibaren kuzeye doğru gittikçe yükselen dağlık alanlar başlar. Güneydoğu torosların bir bölümü olan bu dağlar doğu – batı istikametinde uzanır. Yüz ölçümünün üçte birinden fazlasını oluşturan kuzeyindeki dağlık alanlarda yayla iklimi hüküm sürer. YAPMADAN DÖNME

Dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağını görmeden,
. Güneşin doğuşu ve batışını izlemeden,
Kommagene Uygarlığı eserlerini görmeden,
Atatürk Barajı Kahta Sahilindeki lokantalardan balık yemeden,
Adıyaman Müzesini gezmeden,
Yörede dokunan halı, kilim, cicim heybe ve Nemrut heykelleri almadan,